Adószám az Adó 1% felajánlásához: 19097264-1-07

Oldalak:
Keresés a honlapon:

Kongresszus

Fejér Megye Gyermekeiért Alapítvány

 Magyar Gyermekorvosok Társasága

Észak-Nyugat Magyarországi Területi Szervezetének Kongresszusa

Novotel Hotel ****

2019. május 24-25

 

Szervező

Fejér Megyei Szent György Egyetemi Oktató Kórház

Újszülött – Csecsemő – Gyermekosztály

Fejér Megye Gyermekeiért Alapítvány

 

Kedves Kollégák!

 

Az MGYT Észak-Nyugat Magyarországi Területi Szervezetének 2019. évi, 70. kongresszusát 2019. május 24-25. között tartjuk a „királyok városában”, Székesfehérváron.

Mindent meg fogunk tenni annak érdekében, hogy a kongresszus szakmai és kulturális programja a 70. jubileumhoz méltó legyen.

Szívesen látjuk fiatalabb és tapasztaltabb kórházi és alapellátásban dolgozó kollégák mellett a szakdolgozókat, védőnőket, pszichológusokat, mindenkit, akik a gyermekek testi-lelki gyógyulásához hozzájárul.

 

KONGRESSZUS KIEMELT TÉMÁI

1.      Haematológia

2.      Hipertónia kórházi és alapellátásban

3.      Neonatológia

4.      Tanulságos esetek (interaktív esetbemutatások)

5.      Varia

 

JELENTKEZÉSI HATÁRIDŐ:                2019. március 31. (jelentkezési lapon)

ABSZTRAKT BEADÁSI HATÁRIDŐ:   2019. március 31.

 

 

 

 

TERVEZETT PROGRAM

2019.05.23.

15:00 Vezetői értekezlet

 

2019.05.24.

09:00 – 16:00: Megnyitó, tudományos program szünetekkel

16:00 – 19:00: Társasági program

20:00: Fogadás

 

2019.05.25.

09:00 – 13:00 Tudományos program szünetekkel

13:00: Zárás, ebéd

 

Tudományos információ:

·         Dr. Szabó Hajnalka PhD.

·         Dr. Simon Gábor

 

Technikai és szervezéssel kapcsolatos információ:

·         Bognár Márta  Mobil: +36 20 823 6443, e-mail: teruletikong@gmail.com

 50 határontúli fiatal gyermekorvos Móron
[2017.04.10.] - MGYT - Hírkategória: Általános
 
Múlt hétvégén zajlott a Fiatal Gyermekorvosok Konferenciája Móron. Idén először 50 határontúli fiatal gyermekorvos is részt vehetett a háromnapos konferencián a Bethlen Gábor Alapkezelő ZRT támogatásával. A legjobb határontúli előadás díját Jakó Réka nyerte. Gratulálunk neki! 

A Magyar Gyermekorvosok Társaságának fontos küldetése a Kárpát-medencében élő gyermekorvosok összefogása, képzésének segítése, a közös együttműködés fejlesztése. 

Reméljük, ez a szakmai továbbképzés hasznos segítség lesz nekik a hétköznapi gyakorlatban, kis betegeik ellátásában!
 

KÉTNAPOS KONGRESSZUS A GYERMEK SÜRGŐSSÉGI RENDSZER FONTOSSÁGÁRÓL

Fehérvár ad otthont az I. Magyar Gyermek Sürgősségi Kongesszusnak, ahol több fontos témakört is érintenek a szakemberek. A két nap során összesen hatvanhat referátum, előadás és poszter foglalkozik a gyermek sürgősségi ellátás jelenlegi helyzetével, a fejlődést akadályozó finanszírozási problémákkal. A konferencián neves külföldi előadók is beszámolnak az európai tapasztalatokról.

Fehérvár ad otthont az I. Magyar Gyermek Sürgősségi Kongresszusnak, ahol több fontos témakört is érintenek a szakemberek. A két nap során összesen hatvanhat referátum, előadás és poszter foglalkozik a gyermek sürgősségi ellátás jelenlegi helyzetével, a fejlődést akadályozó finanszírozási problémákkal. A konferencián neves külföldi előadók is beszámolnak az európai tapasztalatokról.

Magyarországon a Gyermekgyógyászati Szakmai Kollégium 1999-ben fogalmazta meg a gyermekek sürgősségi ellátásával kapcsolatos alapelveket. Az azóta eltelt időszakban számos helyen alakultak ki gyermek sürgősségi részlegek, illetve osztályok. Az eddig elért eredmények, tapasztalatok szintézisével és a nemzetközi példák felhasználásával egy jól szervezett magyar gyermek sürgősségi ellátó rendszert alakítottak ki. 2014-ben megalakult a Magyar Gyermekgyógyász Társaság és Magyar Sürgősségi Orvostani Társaság közös szekciója a működés, a finanszírozás és a képzés feltételeinek kidolgozására.

 Ennek folytatásaként szervezték meg az I. Magyar Gyermek Sürgősségi Kongresszust Székesfehérváron, ahol több fontos témakört is érintenek a szakemberek. Az előadások között szerepel többek között a gyermek sürgősségi ellátás Magyarországon és határainkon túl, a sürgősségi traumatológiai esetek a gyermek sürgősségi ellátásban, valamint a gyermekgyógyászati alapellátási ügyelet és kórházi sürgősségi ellátó egységek kapcsolata is.

A résztvevőket Dr. Simon Gábor, a Fejér Megyei Szent György Egyetemi Oktató Kórház Újszülött-, Csecsemő- és Gyermekosztály osztályvezető főorvosa, a kétnapos konferencia Szervező Bizottságának elnöke köszöntötte. „Jómagam 1998-ban kaptam felkérést a Gyermekgyógyászati Szakmai Kollégiumban arra, hogy a gyermek sürgősségi ellátás alapelveit dolgozzam ki. Azóta ezeket az alapelveket lefektettük, és a Gyermekgyógyászati Szakmai Kollégium képviselőjeként komoly harcokat folytattam a felnőtt sürgősségi ellátásban szereplőkkel azért, hogy elismerést kapjon a gyermek sürgősségi ellátás is. Azt hiszem, hogy ez a kongresszus méltó ahhoz a munkához, amit az elmúlt tizennyolc év alatt végeztem a helyi és az országos gyermek sürgősségi rendszer kialakításában. Székesfehérvár az élharcosa ennek a küzdelemnek, így nagyon örvendetesnek tartom, hogy az első, történelmi kongresszust itt tarthatjuk.” – mondta Dr. Simon Gábor, aki azt is kiemelte, hogy több mint 210 regisztrált résztvevője van a kétnapos eseménynek.

A kétnapos szakmai konferenciát dr. Cser-Palkovics András, Székesfehérvár polgármestere nyitotta meg. „Köszönöm a szervezőknek és a támogatóknak, hogy egy ilyen országos konferenciára Székesfehérváron kerülhet sor! Egy több mint ezer éves város, nagyon sok mindent megélt már, de az elmúlt évtizedek egyik legfontosabb kérdése az egészségügyhöz kapcsolódik – legyen az akár az egészségügyi alapellátás, az intézményrendszer, vagy akár a kórház ügye. Csak akkor tudunk előre lépni ebben a szegmensben, ha mindenki a saját területén megtesz mindent ennek érdekében. Dr. Gógl Árpád miniszter úrtól nagyon sokat hallottam erről a területről és a sürgősségi gyermekellátás fontosságáról is a beszélgetéseink közben. Örömmel láttam, hogy nagyon sok területet érint a konferencia, és nem csak a szakmával, a finanszírozással, valamint az infrastruktúrával, hanem ezek összességével is foglalkozik. Az előbb felsoroltak mindegyike szükséges ahhoz, hogy egy ilyen rendszer működő- és fejlődőképes legyen. Remélem, a szakmai tanácskozás mellett lesz idő város megismerésére is!” – mondta dr. Cser-Palkovics András.

 

A Magyar Gyermekorvosok Társaságának elnöke, Dr. Velkey György örömét fejezte ki, hogy egy nem létező szakma létezésének lehetnek a tanúi. „A gyermek sürgősségi ellátás sajnos még mindig nem létezik; többek között nincsen szakmai kódja és szakvizsgája sem. Pontosan ezért hatalmas dolog, hogy az I. Magyar Gyermek Sürgősségi Kongresszus létrejött Székesfehérváron! Nagyon hálás vagyok ezért dr. Simon Gábornak, és mindenkinek, aki ennek a kétnapos eseménynek a megszületése körül bábáskodott. Elnézve a két nap előadásait, valamint a szakemberek elkötelezettségét a téma iránt, meg vagyok arról győződve, hogy ez a szakma élni akar!” – zárta gondolatait Dr. Velkey György.

 A Magyar Sürgősségi Orvostani Társaság főtitkára, Dr. Bognár Zsolt kiemelte a csütörtöki kongresszus megnyitóján: a hosszú évek munkája, amelyet dr. Simon Gábor főorvos elkezdett, mostanra beérett. A felnőtt sürgősségi ellátás közel húszéves múltra tekinthet vissza, a gyermek sürgősségi ellátás esetében azonban jóval rövidebb periódusról beszélhetünk. Ez a szakterület ugyanakkor igenis létjogosultsággal bír és van jövője! A fejlődés érdekében a Magyar Sürgősségi Orvostani Társaság és a Magyar Gyermekorvosok Társasága támogatása szükséges ahhoz, hogy a gyermek sürgősségi ellátás önálló szakterület legyen.” – közölte Dr. Bognár Zsolt.

 Dr. Reiber István, a Fejér Megyei Szent György Egyetemi Oktató Kórház orvos-igazgatója büszkén emelte ki, hogy a gyermek sürgősségi ellátás otthonra talált Fehérváron. Beszédében kitért a kórházhoz kapcsolódó nagyobb beruházásokra. Mint mondta, új műtőblokkot adtak át, emellett az új belgyógyászati tömb is hamarosan megépül, ezen kívül azt is hangsúlyozta, hogy évente 30-40 rezidenst foglalkoztatnak az intézményben. „Az I. Magyar Gyermek Sürgősségi Kongresszus komoly tradíciókat kell, hogy eszünkbe juttasson: Dr. Simon Gábor éppen abban a kórházban szervezte és szervezi meg a gyermek sürgősségi ellátást, ahol 1993-ban Dr. Csingár Antal megteremtette a Sürgősségi Osztályt.” – mondta Dr. Reiber István, aki szerint a kongresszus remek lehetőséget biztosít a fejlődési lehetőségek megteremtéséhez.

A megnyitót követően a kongresszus levezető elnöke, Dr. Gógl Árpád egykori egészségügyi miniszter köszöntötte röviden a megjelenteket. Örömét fejezte ki, hogy Székesfehérvár adhat otthont az I. Magyar Gyermek Sürgősségi Kongresszusnak. Mint mondta, ez is jól jelzi azt a tényt, hogy a gyermek sürgősségi ellátás tekintetében egy önálló területről beszélhetünk.

 A nyitóelőadást Dr. Simon Gábor tartotta „A gyermek sürgősségi ellátás eredményei és tapasztalatai 13 év tükrében Székesfehérváron” címmel. Ismertetőjében a Gyermek Sürgősségi Osztály legfontosabb mérföldköveit emelte ki. Mint mondta, 2003-ban indult el ez Székesfehérváron, melynek keretében 3x2 ágyas 24 órás megfigyelő egység került kialakításra, tágas ambulanciával, vizsgáló és diagnosztikus helyiségekkel. Dr. Simon Gábor kiemelte: a 24 órás megfigyelő egység gyermek- és szülőbarát. Jól körülhatárolt gyermekkori kórképekben rövid idő alatt tudják stabilizálni a betegek állapotát, melynek köszönhetően közel 80%-uk egy napon belül hazaadható. A diagnosztikai, intenzív, traumatológiai és konziliárusi háttérnek köszönhetően évente csak néhány beteget kellett az országos centrumba küldeni. A betegellátás mellett aktívan részt vesznek a nemzetközi tudományos életben, emellett a 13 év alatt az osztály dolgozói elsajátították a modern sürgősségi szemléletet is.

 A két nap során összesen hatvanhat referátum, előadás és poszter foglalkozik a jelenlegi helyzettel, a fejlődést akadályozó finanszírozási problémákkal, a gyermekek traumatológiai ellátásával, az alapellátási ügyelet és kórházi sürgősségi osztályok párhuzamos munkájával, valamint a huszonnégy órás megfigyelőegységek működésének előnyeiről. A konferencián neves és elismert külföldi előadók is beszámolnak az európai tapasztalatokról.

 

 

"SZERESD A GYERMEKET!"

SAJTÓKÖZLEMÉNY - 2015. november 5. (csütörtök)
Gyermekpulmonológiai konferencia a Novotel Hotelben.
 

 Orvoskongresszus kezdődött Székesfehérváron. A Magyar Gyermekorvosok Társasága és Magyar Tüdőgyógyász Társaság Gyermektüdőgyógyász Szekciójának 51. tudományos ülésére érkezett vendégeket ma délután a polgármester köszöntötte. A szombat délutánig tartó szakmai értekezés középpontjában a gyermektüdőgyógyászat és allergia áll.  

Légúti megbetegedések kezelésével kapcsolatos kongresszus helyszíne Székesfehérvár. A Magyar Gyermekgyógyász Társaság és a Magyar Tüdőgyógyász Társaság Gyermektüdőgyógyász Szekció háromnapos konferenciája ma délután kezdődött el a Novotel Hotelben.

A házigazda jogán, a kongresszus védnökeként dr. Cser-Palkovics András polgármester köszöntötte a jelenlévőket. Háromgyermekes apaként azt hangsúlyozta, hogy az a hivatás, amit a jelenlévők választottak, minden szülő számára a legfontosabb. Hiszen amennyiben a legféltettebb kincseink megbetegednek, nagyon fontos, hogy jó szakmai kezekbe kerüljenek. Köszöntőjében kiemelte, a város életében fontosak az olyan konferenciák, ahol az oktatói és kutató tevékenységet végzők illetve gyakorló orvosok szakmai értekezés keretében találkozni és tanácskozni tudnak. A tudományos értekezéseken túl azt kívánta a résztvevőknek, hogy ismerjék meg a több mint ezeréves múltú városunkat, és majd térjenek ide vissza.      

A Fejér Megyei Szent György Egyetemi és Oktató Kórház orvos igazgatója, dr. Reiber István köszöntőjében elmondta, mindig nagy öröm számukra, hogyha országos rendezvény kerül megszervezésre a városban. Büszkék a kórházukra, és így lehetőségük nyílik arra, hogy megmutassák magukat, és beszámoljanak munkájukról, valamint lehetőségük nyílik arra is, hogy másoktól tanuljanak, ismereteket vegyenek át. A szervezőknek – s külön kiemelve dr. Simon Gábor főorvost - köszönetet mondott ezen szakmai tanácskozás megszervezéséért.
A Magyar Gyermekorvosok Társaságának elnöke, prof. dr. Molnár Dénes köszöntőjében - magát a prevenció szószólójaként aposztrofálva -  a betegségek megelőzését és annak szerepét hangsúlyozta, majd kiemelte, hogy a pulmonológiai szakemberek áldozatos munkájának köszönhetően évről évre csökken a súlyos tüdőbeteg gyerekek száma.
Dr. Kovács Gábor, a Magyar Tüdőgyógyász Társaság elnöke felszólalásában arra helyezte a hangsúlyt, hogy a szekciónak a két szakma lehetőségét kell megtalálnia, és munkájuk során ötvöznie.
A Gyermektüdőgyógyász Szekció elnöke, dr. Novák Zoltán beszédében köszönetet mondott a város vezetésének, hogy lehetőséget adott és helyet biztosított ennek a szakmai tanácskozásnak a lebonyolításához, majd minden résztvevőnek jó tudományos értekezést kívánt.  

A megnyitón a Vasvári Pál Általános Iskola növendékei adtak rövid műsort, amiben felcsendült Móra Ferenc: Szeresd a gyermeket! verse. Ezt követően kezdetét vette a szakmai tanácskozás, melynek fókuszában a gyermekpulmonológia áll. A szombatig tartó konferencián - többek között - a légúti kórképek sürgősségi ellátása, a hörgőasztma, a cisztás fibrózis, illetve a tüdőtükrözés is szerepel a témák között.                                                   

Szöveg: Kész Mónika
Fotó: Simon Erika

 Gyermekaneszteziológiai és Intenzív Terápiás Társaság 2014. évi Tudományos Ülése (2014.04.24-26.)
[2014.04.13.] - MGYAITT - Hírkategória: Általános
 
Kedves Kolléganők! Kedves Kollégák! 

A Magyar Gyermekaneszteziológiai és Intenzív Terápiás Társaság 2014. évi Tudományos Ülésének a Velence Resort & Spa**** ad otthont, mely a Velencei-tó partján, Budapesttől 45 kilométerre, az M7 autópályától mindössze néhány kilométerre található. Várjuk minden kedves tagtársunk és érdeklődő munkatársunk jelentkezését. 
A szálló a tóra és a Velencei hegységre néző csodálatos kilátással és wellness szolgáltatással méltó környezetet fog biztosítani a kongresszus résztvevői számára.. 

Időpont: 2014.04.24-26. 

A Tudományos Ülés kiemelt témái: 
1. A centrális vénás kanülálás aktuális helyzete 
2. A lélegeztetés aktuális kérdései 
3. Sepsis 
4. Gyermekanesztezia 
5. Gyermeksürgősségi ellátás 
6. Agyhalál megállapítás, donorgondozás 
7. Anesztetikumok neurotoxicitása 
8. Gyermekkori RDS
Beszámoló az MGYT Északnyugat Magyarországi Területi Szervezetének 64. Kongresszusáról
 
Az MGYT Északnyugat Magyarországi Területi Szervezetének 64. Kongresszusa Velencén a Fejér Megyei Szent György Egyetemi Oktató Kórház Újszülött-Csecsemő és Gyermekosztályának szervezésében került megrendezésre. 

A kongresszuson közel 150 regisztrált résztvevő vett részt, és 40 előadás hangzott el. Szabó András professzor a "D-vitamin hiány prevenciójának és kezelésének gyakorlati kérdései", Gárdos László főorvos a "Humán intestinális flóra és modulálása" címmel tartott igen érdekes, mindannyiunk számára hasznos referátumot. 

A gyermekreumatológiai témaköréből az immunológiai szakterület neves képviselői Sevcic Krisztina, Dérfalvi Beáta, Orbán Ilonka, Constantin Tamás, Mosdósi Bernadett avattak be a mindennapi gyakorlat szempontjából fontos ismeretekbe. 

A ritka betegségek című blokkban az MPS-I-ről a Gaucher-kórról, a Pompe-betegségről és a Nieman-Pick C-ről hallottunk az alapismereteken kívül, a témát saját esetbemutatásokkal szinesítő beszámolókat. 

A régióból 30 előadást jelentettek be. Közülük 13 fiatal "első bálozó" mutatkozott be igen érdekes, magas színvonalú prezentációval. 1998 óta a legjobb fiatal előadókat külön díjban részesíti a Társaság. 

A szaktekintélyekből álló zsűri nagyon nehéz helyzetben volt a jobbnál jobb bemutatások elbírálásánál. Végül igen szoros versenyben Németh Judit, Guóth Gábor, és Vadász Ágnes lett az első három helyezett. Külön díjban részesült Osvai Máté. 

A megnyitó ünnepség keretén belül második alkalommal került sor szekciónk alapító elnöke Frank Kálmán professzor tiszteletére alapított emlékérem átadására. (A díj statutuma ide kattintva olvasható >>) Cholnoky Péter professzor tavalyi kitüntetése után az idén a beérkezett jelölések alapján az 5 tagú Grémium Békefi Dezső főorvos urat találta érdemesnek a cím elnyerésére. 
A kitüntetett 1996-2000 között a Szekció elnöke volt és a Tatabányai Szent Borbála Kórház Osztályvezetőjeként is sok hasznos gondolattal és tettel járult hozzá a régió gyermekgyógyászati ellátásának javításához, Szekciónk magas színvonalú működéséhez. 

A Frank Kálmán Emlékbizottság Kuratóriuma az idén rendkívüli postumusz emlékérmet szavazott meg Prof. Méhes Károly részére, aki a szervezet emblematikus iskola teremtő tagja és elnöke volt. A kitüntetett életpályájáról a szervezet érdekében kifejtett tevékenységéről Prof. Cholnoky Péter tartott laudációt. 

A nívós szakmai színvonal mellett az együtt töltött két nap alkalmat adott a társasági programokon belüli kötetlen baráti beszélgetéseknek is, ami a régió gyermekgyógyászainak kapcsolatát tovább erősíti. 

Jövőre a Társaság alapításának 60. évfordulóján Komárom megye lesz a házigazda. Czelecz Zsuzsanna főorvosnő és csapata a biztosítéka annak, hogy a jubileumi ülés a hagyományokat tovább erősítse. 

Dr.Simon Gábor 
Szervező Bizottság Elnöke
 A Magyar Perinatológiai Társaság X. Kongresszusa (Székesfehérvár, 2011.10.21-22.)
Rendezvény kezdete: 2011.10.21.Rendezvény vége: 2011.10.22.
Helyszín: 8000 Székesfehérvár, Fő u. 10., Hotel Magyar Király
A Magyar Perinatológiai Társaság X. Kongresszusa 2011. október 21-22-én kerül megrendezésre Székesfehérváron, a Hotel Magyar Királyban (Székesfehérvár, Fő u. 10.) 

Tervezett főtémák: 
- Terhesgondozás 
- Koraszülés megelőzése 
- Intrauterin és perinatalis infekciók kontrollja 
- Családbarát perinatológia 
- Koraszülött szülőszobai stabilizálása 
- Volumengarantált lélegeztetés és oxigenizáció kontrollja 
- Apnoe megelőzése a PIC-ben 
- Az életképesség határán lévő koraszülöttek ellátásának dilemmái 
- Otthonszülés 
- Egyéb